Sokolnictwo

Raróg Górski

Makarena

Młoda, niespełna roczna samiczka Raroga Górskiego, tak zwanego sokoła pustynnego.


W naturalnym środowisku ptaki te występują w południowo-wschodniej Europie, całej Afryce i częściowo w Azji – w Arabii i Azji Mniejszej. W przyrodzie najczęściej polują na ptaki do rozmiarów gołębia. Ptak ten, w sokolnictwie nazywany lanerem, ma najsmuklejszą sylwetkę wśród dużych sokołów. Często poluje w parach – jeden ptak wypłasza ofiarę, drugi ją chwyta.Ptaki te osiągają do 100 cm rozpiętości skrzydeł, 50 cm długości i wagę do 900 gramów.

Jastrząb Harris

Koga

Dorosła samica Jastrzębia Harrisa. Gatunek średniej wielkości ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych.


Myszołowce towarzyskie, bo taka jest ich polska nazwa, to jedyne ptaki drapieżne polujące stadnie. W naturalnym środowisku potrafią polować na podobnej zasadzie, jak wataha wilków. Ptaki tego gatunku osiągają ok. 120cm rozpiętości skrzydeł, niespełna 70 cm długości i wage do 1400 gramów. 

Jastrząb

Pedro

Roczny samczyk Jastrzębia.


Jeden z podstawowych ptaków używanych w sokolnictwie. Ze względu na ukształtowanie terenu w naszym kraju coraz częściej widywany na rękawicach sokolników. Preferuje stare, luźne drzewostany iglaste i mieszane w pobliżu łąk, pól uprawnych i innych terenów otwartych. Dane co do gatunku są różne, rozpiętość skrzydeł ok. 125 cm, długość 70 cm, waga do 1500 gramów. 

Sokół wędrowny

Nice

Młody samczyk Sokoła Wędrownego. Ptak, który stał się ikoną sokolnictwa. Marzenie każdego sokolnika jak i spełnienie marzeń.


Duży sokół, o krępej sylwetce, silnej budowie ciała z długimi, ostro zakończonymi skrzydłami i masywną głową. Na policzkach charakterystyczny ciemny „wąs” kontrastującym z jasnym policzkiem. Rozległe obszary wszystkich kontynentów, najczęściej doliny rzeczne i obszary górskie, Od połowy XX wieku często zasiedla także tereny zurbanizowane. Rozmiary tego gatunku to 41-49cm długości ciała, od 600g do 1300g i rozpiętość skrzydeł ok. 115cm 

Zapraszam również na moją stronę : 

Sokolnicze: Sokolnicze.pl